BLOG

KOBİ VE GİRİŞİMCİLERE EŞ FİNANSMAN KREDİ PROGRAMI DESTEĞİ

By BizLife

KOBİ ve Girişimcilerin hayallerindeki fikirleri hayat geçirmeleri özellikle finansman söz konusu olunca çok kolay olmuyor. Girişimlere yönelik maddi kaynak bulmakta zorlanan KOBİ ve Girişimciler fikir veya yatırımlarını ertelemek zorunda kalıyorlar. KOSGEB bu noktada önemli bir program başlattı.
 
KOBİ Proje Destek Programı, Tematik Proje Destek Programı, İşbirliği-Güçbirliği Destek Programı, AR-GE İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı ve Girişimcilik Destek Programları’na başvuruda bulunan, başvurusu KOSGEB tarafından kabul edilerek desteklenmesi hususu karara bağlanan İŞLETME’lerin; finansmana erişimlerini kolaylaştırmak ve projelerini iş planında belirtilen zamanda tamamlamalarına yardımcı olmak amacıyla; Akbank, Albarakatürk Katılım Bankası, Anadolubank, Burganbank, Denizbank, Fibabanka, Şekerbank, T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, İng Bank, Finansbank ve Turkland Bank’ın da bulunduğu Bankalar ve Kredi Garanti Fonu A.Ş ile “Eş Finansman Kredi ProgramıProtokolü” imzalandı. İlgili Protokol kapsamında 01.09.2014-31.12.2014tarihleri arasında protokole esas olmak üzere uygulanacak faiz/kar payı % 1 olarak belirlendi.
 
İşletmelerin ilgili Protokol kapsamında kullanacakları kredilerde;
KOSGEB Destek Programları kapsamında projeleri KOSGEB tarafından onaylanarak desteklenmesi karara bağlanan işletmeler, (Söz konusu Protokol’ün imzalanmasından önce dahi olsa, halen devam eden ve/veya tamamlanmış olan projeleri de kapsayacak şekilde) talep etmeleri halinde Eş Finansman Kredisi için ilgili protokole taraf Banka şubelerine başvuruda bulunabilecekler. Bankalar, Projelere sağlayacağı eş finansman oranını belirlemekte serbest olmakla birlikte kredi kullanımına ilişkin faiz ve kredi kullanımı ile ilgili masrafların tamamı yararlanıcı işletme tarafından karşılanacak.
 
Protokol çerçevesinde, işletme kullanacağı Eş Finansman Kredisi için Banka’ya, asgari tutarlarının altında kalmamak üzere 0,4 hizmet masrafını ve ipotek alınması halinde ise, Banka’nın ekspertiz masrafını peşin olarak ödeyecek.
 
Eş Finansman Kredi Programı Protokolü 31.12.2015 tarihinde sona erecek.

  • 12 Ekim 2015
  • |

Duyurular

 
 

Copyright 2024 © Bizlife Danışmanlık